Ultradźwięki – Plewiska
Ultradźwięki – inaczej sonoterapia. To zabieg polegający na zastosowaniu fal ciągłych lub impulsowych w określonym czasie o odpowiedniej mocy wyrażonej w Watach na cm2. Fale stosowane w terapii są wyższe niż słyszalność ucha ludzkiego (więcej niż 20 kHz). Dwa główne efekty powstające w tkankach to mikromasaż tkanek, czyli ciśnienie, jakie wywierają fale ultradźwiękowe na tkankę, a także efekt cieplny na poziomie tkanek, szczególnie nerwowej. Zwiększa przewodnictwo, podnosi próg bólu, rozluźnia mięśnie.
Na zabieg ultradźwiękami zapraszam do mojego gabinetu w Plewiskach. Oferta skierowana jest również do osób z okolic Plewisk, między innymi Poznania. Miejscowości dzieli od siebie zaledwie kilkanaście kilometrów. Dojazd nie zajmie więc wiele czasu.
Na jakie dolegliwości stosujemy ultradźwięki
- Choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów: kręgosłupa, stawu barkowego, biodrowego, kolanowego, małe stawy rąk i stóp
- Bóle kręgosłupa: rwa kulszowa, dyskopatia, często wraz z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi
- Stany przeciążeniowe: zespół kanału nadgarstka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty
- Nerwobóle o różnym podłożu
- Stany zapalne tkanek miękkich: ścięgien, pochewek ścięgnistych, mięśni
- Stany pourazowe: stłuczenia, krwiaki naciągnięcia, skręcenia zwichnięcia
- Blizny, bliznowce po zabiegach chirurgicznych i urazach
- Ostroga piętowa
- Halluksy
- Zespół bolesnego barku
Jak wygląda zabieg
Zazwyczaj przeprowadza się go w pozycji leżącej lub siedzącej. Terapeuta poprosi o odsłonięcie powierzchni zabiegowej (miejsca bólu lub innego zleconego przez lekarza). W miejscu zabiegu zostanie zastosowany środek poślizgowy (zazwyczaj żel USG), który umożliwi wniknięcie ultradźwięków w głąb tkanek. Zabieg polega na użyciu specjalnej głowicy, która pozostaje w ścisłym kontakcie ze skórą. Terapeuta ruchami kolistymi opracowuje powierzchnię zabiegową. Ultradźwięki są zazwyczaj nieodczuwalne dla pacjenta. Czasem mogą pojawić się delikatne uczucie ciepła lub mrowienie. Nie są to jednak odczucia, które wywołują dyskomfort czy ból. Cały zabieg, w zależności od potrzeb, trwa od kilku do kilkunastu minut. Częstotliwość wizyt ustalana jest każdorazowo przez rehabilitanta w taki sposób, aby ultradźwięki przyniosły możliwie najszybsze efekty. Bardzo często są one stosowane w połączeniu z terapiami manualnymi, między innymi terapią głęboką.
Jakie działanie mają ultradźwięki
- Przeciwzapalne
- Przeciwbólowe
- Przeciwobrzękowe
- Rozszerzenie naczyń krwionośnych – efekt cieplny
- Uelastycznienie, wygładzenie blizn i bliznowców
- Wzrost elastyczności kolagenu
- Osłabiają strukturę kostnych wyrośli, efekt stępienia ostróg piętowych
Zapraszam na ultradźwięki w moim gabinecie w Plewiskach!