Terapia punktów spustowych w Plewiskach

Terapia punktów spustowych jest techniką stosowaną podczas masażu klasycznego, która wykorzystuje zróżnicowane formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Punkty spustowe są to wrażliwe miejsca w mięśniach o wzmożonym napięciu, które są bolesne pod wpływem ucisku i powodują ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia. Tkanka mięśniowa podczas procesu samo leczenia wytwarza stan zapalny, poprzez co dany mięsień staje się bardziej wrażliwy na dotyk. Włókna mięśni kurczą się i skracają. Chore miejsce staje się twarde i bolesne w dotyku. Właśnie te miejsca stają się punktami wywołującymi objawy chorobowe. Ból z promieniowaniem z danych punktów spustowych często przypomina topografię bólu rwy kulszowej lub dyskopatii.

Jak przebiega terapia punktów spustowych?

Terapia punktów spustowych rozpoczyna się od ich zlokalizowania. Terapeuta operuje palcami, aby znaleźć wyczuwalne zgrubienia, które powodują dolegliwości bólowe. Po ich zlokalizowaniu każdy z punktów jest uciskany przez rehabilitanta. Ucisk jest zwalniany w momencie, gdy pacjent odczuje ulgę w bólu. Podczas wizyty przeprowadza się kilka sesji uciśnięć danego punktu.

Objawy, jakie dają punkty spustowe

Najczęstszym objawem powodowanym przez punkty spustowe jest ból. W przypadku aktywnych punktów ból jest odczuwalny przez cały czas. Często utrudnia on wykonywanie codziennych czynności. Oprócz bólu pojawić może się także sztywność mięśni czy ograniczenie zakresu ruchu w stawie. Istnieją również punkty spustowe ukryte, które powodują dolegliwości bólowe dopiero po ich naciśnięciu.

Zapraszam na terapię punktów spustowych w moim gabinecie w Plewiskach!