Terapia mięśniowo-powięziowa w Plewiskach

Terapia mięśniowo-powięziowa jest formą terapii skupiającą się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w układach tkanek powoduje zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób. Chroniczne napięcie mięśniowe oraz urazy mogą prowadzić do sklejania się poszczególnych warstw powięzi, mięśni oraz więzadeł pierwotnie stanowiących autonomiczne struktury. Sklejenia mogą prowadzić do zaburzenia miejscowego krążenia, bólu, stanów zapalnych oraz zmiany lokalnej i globalnej mechaniki ciała.

Celem terapii jest przełamywanie barier – uwalnianie powięziowo-mięśniowe, przez co przywrócenie naturalnej ruchomości i pozbycie się bólu. Sesje terapeutyczne nadają ciału większą równowagę, poprawiając jego lekkość poruszania i ergonomiczne ułożenie w przestrzeni. W celu oceny struktury ciała wykonuje się tzw. Body Reading (czytanie ciała), podczas którego ocenia się kształt ciała i zmiany, które w czasie trwania naszego życia nastąpiły w ciele. Podczas oceny struktury analizuje się, w jakiej relacji do siebie ułożone są poszczególne części ciała i gdzie poprzez takie ułożenie występują największe zmiany, które powodują powstawanie dolegliwości. Podczas każdej sesji pracuje się na poszczególnych taśmach powięziowo-mięśniowych przywracając równowagę w napięciu tych lin konstrukcyjnych naszego ciała.

Efekt terapeutyczny pozostaje na dłużej niż w tradycyjnych metodach manualnych, ponieważ leczenie nastawione jest na likwidowanie przyczyn, a nie objawów dolegliwości. Właściwe ułożenie ciała w przestrzeni sprawia, że nie tylko układ mięśniowo-powięziowy i szkieletowy jest zrównoważony. Poprawia się funkcjonowanie wszystkich układów organizmu, począwszy od nerwowego po pokarmowy. Ponadto jest to metoda edukacyjna, która dzięki dotykowi terapeuty sprawia, że pacjent odkrywa swoje ciała na nowo (zwiększa się świadomość i czucie własnego ciała).

Jak przebiega terapia mięśniowo-powięziowa?

Terapia mięśniowo-powięziowa opiera się na masażu, ucisku punktów spustowych oraz rozciąganiu. Tak kompleksowe podejście do problemu pozwala nie tylko szybko, ale przede wszystkim trwale ukoić ból. Sam przebieg terapii jest raczej neutralny dla pacjentów. Momentami może wywoływać dyskomfort, jednak jest to chwilowe uczucie. Po zabiegu odczuwalna jest znaczna ulga. W zależności od schorzenia, z którym zgłosi się pacjent, może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji terapii.

Kiedy warto skorzystać z terapii mięśniowo-powięziowej?

Terapia mięśniowo-powięziowa znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu bólu. Z powodzeniem można ją stosować w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, na przykład związanych z wadą postawy czy dyskopatią. Sprawdza się również w przypadku bóli napięciowych, powodujących sztywność i spięcie mięśni. Wykorzystuje się ją też przy bólach kończyn, migrenach czy stanach pourazowych.

Zapraszam na terapię mięśniowo-powięziową do mojego gabinetu w Plewiskach!