Poniżej lista zabiegów które wykonuję. Proszę zapoznać się z ofertą.

 

ZABIEGI REHABILITACYJNE

Usprawnianie po urazach, kontuzjach, przeciążeniach
Rehabilitacja ortopedyczna
Kinezjotaping
Terapia mięśniowo-powięziowa
Terapia punktów spustowych
Terapia manualna
Suche igłowanie
Ocena postawy ciała

 

ZABIEGI FIZYKALNE

Naświetlanie lampą Sollux
Ultradźwięki
Fala uderzeniowa


 

 

 

Usprawnianie po urazach, kontuzjach, przeciążeniach

- po urazach (złamanie, zwichnięcie, skręcenie, naderwanie, naciągnięcie, przeciążenie) pounieruchomieniu (w opatrunku gipsowym, ortezie) przed i po leczeniu operacyjnym (endoprotezoplastyka, zabiegi artroskopowe, operacje kręgosłupa;
- Usprawnianie w chorobach centralnego i obwodowego układu nerwowego (nauka lokomocji, samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym).


W górę


  

 

 

 

Rehabilitacja ortopedyczna

1. Rehabilitacja po urazach sportowych.

2. Rehabilitacja po endoprotezach.

 

3. Rehabiltacja kręgosłupa:
- rwa kulszowa, szyjna
- stany przeciążeniowe
- niwelowanie punktów spustowych
- uwalnianie blokad
- korygowanie wad postawy u dzieci i dorosłych
- leczenie zmian patologicznych, takich jak kręgozmyk.

 

4. Rehablilitacja stawowa:
- nadgarstek
- staw łokciowy
- staw barkowy
- staw ramienny
- staw biodrowy
- staw kolanowy
- staw kolanowy
- przywracanie równowagi mięśnowej.

 

5. Ćwiczenia indywidualne z terapeutą.
6. Instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu.

Dodatkowo istnieje możliwość rozpisania ćwiczeń do indywidualnego wykonywania w domu. Szczegóły w cenniku.

 


W górę 

 

 

Kinezjotaping

W tej metodzie leczenia stosuje elastyczne plastry, których rozciągliwość i grubość jest zbliżona do skóry człowieka. Ich naklejenie powoduje efekt podnoszenia skóry, co przywraca prawidłowe krążenie krwi i limfy, zmniejsza ból i poprawia zakres ruchu. Stosowane plastry są antyalergiczne, odporne na wodę,można je nosić kilka dni. Taping jest doskonałym uzupełnieniem metod fizjoterapeutycznych stosowanych do tej pory.
Zastosowanie:
- rozluźnienie napiętych mięśni,
- wzmocnienie mięśni osłabionych
- działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
- poprawa zakresów ruchu w stawach
- korekcja postawy
- leczenie obrzęków limfatycznych
- leczenie urazów (redukcja wysięków, krwiaków).

 

 

W górę 

 

 

Terapia mięśniowo-powięziowa

Terapia mięśniowo-powięziowa jest formą terapii skupiającą się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w układach tkanek powoduje zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób. Chroniczne napięcie mięśniowe oraz urazy mogą prowadzić do sklejania się poszczególnych warstw powięzi, mięśni oraz więzadeł pierwotnie stanowiących autonomiczne struktury. Sklejenia mogą prowadzić do zaburzenia miejscowego krążenia, bólu, stanów zapalnych oraz zmiany lokalnej i globalnej mechaniki ciała.
Celem terapii jest przełamywanie barier- uwalnianie powięziowo-mięśniowe przez co przywrócenie naturalnej ruchomości i pozbycie się bólu. Sesje terapeutyczne nadają ciału większą równowagę poprawiając jego lekkość poruszania i ergonomiczne ułożenie w przestrzeni. W celu oceny struktury ciała wykonuje się tzw. Body Reading (czytanie ciała) podczas którego ocenia się kształt ciała i zmiany, które w czasie trwania naszego życia nastąpiły w ciele. Podczas oceny struktury analizuje się w jakiej relacji do siebie ułożone są poszczególne części ciała i gdzie poprzez takie ułożenie występują największe zmiany, które powodują powstawanie dolegliwości. Podczas każdej sesji pracuje się na poszczególnych taśmach powięziowo - mięśniowych przywracając równowag´ w napięciu tych lin konstrukcyjnych naszego ciała.
Efekt terapeutyczny pozostaje na dłużej niż w tradycyjnych metodach manualnych ponieważ leczenie nastawione jest na likwidowanie przyczyn a nie objawów dolegliwości. Właściwe ułożenie ciała w przestrzeni sprawia, że nie tylko układ mięśniowo- powięziowy i szkieletowy jest zrównoważony. Poprawia się funkcjonowanie wszystkich układów organizmu począwszy od nerwowego po pokarmowy. Ponadto jest to metoda edukacyjna, która dzięki dotykowi terapeuty sprawia, że pacjent odkrywa swoje ciała na nowo (zwiększa się świadomość i czucie własnego ciała).

 

 

W górę 

 

 

Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych jest techniką stosowaną podczas masażu klasycznego, która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Punkty spustowe są to wrażliwe miejsca w mięśniach o wzmożonym napięciu, które są bolesne pod wpływem ucisku i powodują ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia. Tkanka mięśniowa podczas procesu samo leczenia wytwarza stan zapalny poprzez co dany mięsień staje się bardziej wrażliwy na dotyk. Włókna mięśni kurczą się i skracają. Chore miejsce staje się twarde i bolesne w dotyku. Właśnie te miejsca stają się punktami wywołującymi objawy chorobowe. Ból z promieniowaniem z danych punktów spustowych często przypomina topografię bólu rwy kulszowej lub dyskopatii.

 

 

 

 

W górę 

 

 

Suche igłowanie (dry needling)

Igłoterapia jest wprowadzaniem cienkiej, akupunkturowej igły w zlokalizowany, aktywny punkt spustowy. Idea igłoterapii jest inna niż akupunktury, ponieważ igła nie jest wprowadzana powierzchownie w punkty szlaków energetycznych (meridianów) wywodzących się z medycyny alternatywnej, tylko z zamysłem stricte mechanicznego oddziaływania na tkankę łączną. Następnie działanie mechaniczne zostaje przetworzone w odpowiedni mechanizm neurofizjologczny. Punkt spustowy definiowany jest najczęściej jako nadwrażliwe miejsca w nadmiernie napiętych pasmach mięśni szkieletowych, które są bolesne podczas nacisku, rozciągania, nadmiernego skurczu tkanek towarzyszy temu pojawienie się bólu w miejscu odległym (Simons i wsp. 1999).

Igłoterapia bardzo dobrze spisuje się w leczeniu takich schorzeń jak:

- Bóle stawu barkowego
- Napięciowe bóle głowy
- Podrażnienie dłoni
- Łokieć golfisty
- Łokieć tenisisty
- Lumbago
- Rwa kulszowa
- Bóle stawu kolanowego
- Bóle związane ze stanami zwyrodnieniowymi
- Shin splits (bóle przedniego przedziału piszczeli)
- Bóle ścięgna Achillesa
- Bóle rozcięgna podeszwowego, kostki przyśrodkowej i/lub bocznej.

UWAGA!

Suche igłowanie jest metodą inwazyjną, na którą pacjent/pacjentka musi wyrazić pisemną zgodę!

 

 

W górę
 

 

 

Lampa Sollux

Lampa Sollux to stosowane w świtatłolecznictwie urządzenie elektryczne, emitujące promieniowanie krótkie - wnikające głębiej w tkanki widzialne białe i podczerwone. Promieniowanie dociera do 3 cm w głąb tkanek: rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie i zmniejszając napięcie mięśni i ból.
Lampa z filtrem niebieskim działa przeciwbólowo, ponadto stosuje się ją w celu złagodzenia podrażnień po złuszczaniu naskórka i po jego oczyszczaniu. Światło czerwone łagodzi stany zapalne i przyśpiesza gojenie ran.

Wskazania do zabiegu to:
- Stany po urazach (nie wcześniej niż po 48 h od wystąpienia urazu)
- Schorzenia reumatoidalne w fazie przewlekłej
- Przewlekłe zapalenie stawów, jamy ustnej, zatok przynosowych, ucha zewnętrznego, stawów żuchwy
- Zespoły przeciążeniowe
- Trudno gojące się rany
- Oparzenia po naświetlaniu promieniami UV
- Stany po zapaleniach bakteryjnych i odmrożeniach
- Nerwobóle i inne zespoły bólowe
- Zmiany skórne w odrze, czyraczności, półpaścu.

 

W górę 

 

 

Ultradźwięki

Ultradźwięki - inaczej sonoterapia. To zabieg polegający na zastosowaniu fal ciągłych lub impulsowych w określonym czasie o odpowiedniej mocy wyrażonej w Watach na cm2. Fale stosowane w terapii są wyższe, niż słyszalność ucha ludzkiego (więcej niż 20kHz). Dwa główne efekty powstające w tkankach to mikromasaż tkanek, czyli ciśnienie jakie wywierają fale ultradźwiękowe na tkankę, a także efekt cieplny na poziomie tkanek, szczególnie nerwowej. Zwiększa przewodnictwo, podnosi próg bólu, rozluźnia mięśnie.

Na jakie dolegliwości stosujemy ultradźwięki:

- Choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów: kręgosłupa, stawu barkowego, biodrowego, kolanowego, małe stawy rąk i stóp
- Bóle kręgosłupa: rwa kulszowa, dyskopatia, często wraz z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi
- Stany przeciążeniowe: zespół kanału nadgarstka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty
- Nerwobóle o różnym podłożu
- Stany zapalne tkanek miękkich: ścięgien, pochewek ścięgnistych, mięśni
- Stany pourazowe: stłuczenia, krwiaki naciągnięcia, skręcenia zwichnięcia
- Blizny, bliznowce po zabiegach chirurgicznych i urazach
- Ostroga piętowa
- Halluksy
- Zespół bolesnego barku

Jak wygląda zabieg:

Zazwyczaj w pozycji leżenia lub siedzącej. Terapeuta poprosi o odsłonięcie powierzchni zabiegowej (miejsca bólu lub innego zleconego przez lekarza). W miejscu zabiegu zostanie zastosowany środek poślizgowy (zazwyczaj żel USG), który umożliwi wniknięcie ultradźwięków w głąb tkanek. Zabieg polega na użyciu specjalnej głowicy, która pozostaje w ścisłym kontakcie ze skórą. Terapeuta ruchami kolistymi opracowuje powierzchnię zabiegową.

Jakie działanie mają ultradźwięki:

- Przeciwzapalne
- Przeciwbólowe
- Przeciwobrzękowe
- Rozszerzenie naczyń krwionośnych - efekt cieplny
- Uelastycznienie, wygładzenie blizn i bliznowców
- Wzrost elastyczności kolagenu
- Osłabiają strukturę kostnych wyrośli, efekt stępienia ostróg piętowych

 

W górę 

 

 

Terapia falami uderzeniowymi (SWT)

Terapia falami uderzeniowymi (SWT) - jest jedną z najskuteczniejszych terapii przeciwbólowych układu mięśniowo-szkieletowego. Fala uderzeniowa zapewnia gotowe rozwiązanie tego typu problemów dla wielu milionów ludzi.

Zasada działania:

Fale uderzeniowe są akustycznymi falami przenoszącymi energię w bolące miejsca. Dzięki nim następują procesy leczenia i regeneracji. Energia kinetyczna wyzwolona dzięki skompresowanemu powietrzu jest przenoszona poprzez uderzenie do przekaźnika fali uderzeniowej. Wygenerowana w ten sposób fala uderzeniowa rozchodzi się promieniście bądź w skoncentrowany sposób (w zależności od rodzaju użytego przekaźnika fali uderzeniowej). Głębokość penetracji sięga od 4 do 7 cm. Większość energii fali uderzeniowej wnika pod ciśnieniem do organizmu. Skuteczność terapii falami uderzeniowymi została wyraźnie potwierdzona w schorzeniach barku, bólu stóp i łokcia.

Zalety zastosowania:

- szybka ulga w bólu
- przywracanie sprawności ruchowej
- metoda nieinwazyjna
- zabiegi bez potrzeby znieczulania i bez środków farmakologicznych
- krótki czas terapii tylko 3-4 zabiegi do uzyskania pożądanego efektu
- brak efektów ubocznych

Efekty medyczne:

- poprawienie metabolizmu i mikrocyrkulacji
- rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów
- zwiększenie produkcji kolagenu
- zmniejszenie napięcia mięśni

Lista przykładowych terapii:

- ostroga piętowa, zapalenie powięzi podeszwowej stopy
- ból ścięgna Achillesa
- zespół mięśnia piszczelowego przedniego
- ból ścięgien rzepki (kolano skoczka)
- ból w przyczepach ścięgna udowego
- zespół tarcia proksymalnego pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie przyczepu ścięgna do krętarza
- ból w okolicy pachwiny
- bóle stawów barkowych ze zwapnieniami lub bez / wapniejące zapalenie ścięgien stawu barkowego
- zapalenie nadkłykcia (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
- wyrośla kostne w drobnych stawach dłoni w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów 1 stopnia
- ból po wewnętrznej stronie nadgarstka, cieśń nadgarstka
- przewlekłe entezopatie (ból przeciążeniowo- zwyrodnieniowy ścięgna)
- punkty spustowe.

 

W górę

© 2022 Rehawik. Wszystkie prawa zastrzeżone.